f y 5 x
^

Matactwa krakowskich urzędników.

Krakowscy urzędnicy chcieliby umieścić ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt na działkach, z którymi nie mają co zrobić. W proponowanej lokalizacji w Pleszowie w centrum hałaśliwego obszaru przemysłowego nie da się wybudować osiedla, przedszkola, przychodni lekarskiej, domu starców, ani innego obiektu publicznego. Dlatego postanowiono upchnąć tam dzikie zwierzęta, bo one nie będą protestować.

Fundacja Dzika Klinika walczy o zlokalizowanie ośrodka leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt w miejscu najbardziej do tego odpowiednim, w Lasach Tynieckich. Walczymy o dwie działki: nr 18/3 – z której proponujemy wykroić 3 ha pod ośrodek rehabilitacji oraz 18/2 – mała 19 ar działeczka, na której proponujemy zrobić mały ośrodek edukacji o dzikich zwierzętach. Jednak cały czas musimy być czujni, gdyż urzędnicy próbują wywieźć nas, mieszkańców Krakowa i dzikie zwierzęta w pole.

Przykład 1.

W październiku 2018 odbyło się spotkanie na którym to miała być dyskutowana lokalizacja dla ośrodka i ku naszemu przerażeniu okazało się, że Wydział Kształtowania Środowiska UMK wyrzucił z rozpatrywanych lokalizacji proponowaną przez nas  3 ha działkę  nr 18/3 w Lasach Tynieckich. Równocześnie zachwalając działki w Pleszowie, a jako kontrargument pokazując malutką działeczkę 18/2 w Lasach Tynieckich. Jak można proponować na ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt 19 ar i udawać, że to logiczna propozycja?  To się nie mieści w głowie, kojce, zagrody, woliery, magazyny, lecznica itp. miałyby stać jedno na drugim w postaci piramidy, czy jak? Bo w jaki niby inny sposób miały by zmieścić się na 19 arach?! Na szczęście na miejscu była Prezeska Dzikiej Kliniki, która zareagowała na ten cios poniżej pasa, a obecni na zebraniu Radni też zwrócili WKŚ uwagę na ten niechlubny manewr. Najgorsze jest to, że Zarząd Zieleni Miejskiej, z którymi rozmawiamy od 2 lat o działce nr 18/3, siedział cicho jak myszka na tym spotkaniu, zabierając głos jedynie w celu zachwalania Pleszowa. A wydawało się, że po 2 latach debat o lokalizacji w Lasach Tynieckich ZZM jest po naszej stronie. Niestety to było tylko złudzenie. Ostatecznie 3 ha działka nr 18/3 w Lasach Tynieckich wróciła do gry.

Poniżej mapka z proponowanymi na w/w spotkaniu lokalizacjami (na górze lokalizacja w Pleszowie, na dole w Lasach Tynieckich zredukowana do działeczki nr 18/2 – 19 ar).

WKŚ i Krzysztonek wizja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykład 2

Na w/w spotkaniu Radna M. Jantos zaproponowała, aby przeprowadzić konsultacje społeczne i zapytać mieszkańców Krakowa, w której lokalizacji powinien powstać ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt. Radny W. Krzysztonek taką uchwałę przygotował, jednak nie obyło się w niej bez zakłamania faktów. Przy lokalizacji pleszowskiej napisano, że „wokół znajdują się niezabudowane tereny otwarte”, co jest nieprawdą, ponieważ planowana lokalizacja jest otoczona terenami zabudowy przemysłowej, usługowej i mieszkalnej. Oczywiście zaprotestowaliśmy przeciwko takiemu zapisowi w uchwale, ale została ona pozytywnie przegłosowana (przeczytaj tekst uchwały). Złożyliśmy więc pismo do Rady Miasta z wnioskiem o uzupełnienie opisu dotyczącego lokalizacji ośrodka w Pleszowie o następujące zdanie: „Od zachodu przedmiotowa lokalizacja sąsiaduje z terenami zabudowanymi o charakterze przemysłowym (m.in. z betoniarnią), od północy z terenami zabudowanymi o charakterze usługowym (m.in. zakładem wulkanizacyjnym), od wchodu z ruinami folwarku oraz terenem zabudowanym o charakterze mieszkalnym (m.in. dwoma domami), przeczytaj nasze pismo. Niestety nie spotkało się ono z jakimkolwiek odzewem ze strony Rady Miasta i zafałszowany obraz lokalizacji w Pleszowie trafił do konsultacji społecznych. Teraz każdy niezorientowany w sprawie mieszkaniec Krakowa czytający, że dokoła proponowanej lokalizacji w Pleszowie znajdują się niezabudowane tereny otwarte, odniesie wrażenie, że latają tam motylki, pachną kwiatki i śpiewają polne ptaki, a całość otoczona jest ciszą i spokojem, co nie ma nic wspólnego z panującym tam smrodem, hałasem i ruchem drogowym oraz przemysłową rzeczywistością.

Domyślamy się, że jeszcze nie jedna bitwa przed nami.

Dlatego już dzisiaj weź udział w konsultacjach społecznych i zagłosuj na lokalizację ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Lasach Tynieckich. Dzikie zwierzęta nie mają głosu, nie mogą zagłosować, musisz zrobić to dla nich i dokonać właściwego wyboru.
Masz czas tylko do 5 grudnia 2018!
Sprawdź jak możesz oddać swój głos….

 

podziel się

show
 
close