Opieka nad dzikim zwierzęciem

  • 30 grudnia 2020

Jeśli skontaktowałeś się z najbliższymi Ośrodkami rehabilitacji dzikich zwierząt, ale nikt nie może Ci pomóc lub ośrodki te są za daleko, to skontaktuj się z nami. Przyślemy Ci wtedy instrukcję postępowania z danym gatunkiem, jak przetrzymywać, jak karmić, kiedy wypuścić.

Aby otrzymać taką instrukcję, najpierw zrób zdjęcie i prześlij je nam na adres mailowy: dzika.klinika@op.pl lub pod nr tel. 790 36 99 36. Tylko po oznaczeniu przez naszych specjalistów gatunku ptaka czy ssaka, odeślemy Ci instrukcję dalszego postępowania.

UWAGA! Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody (zobacz Ustawa o ochronie przyrody). NIE WOLNO w rękach prywatnych przetrzymywać bezterminowo chronionych gatunków zwierząt! Zawsze należy udzielić pomocy takiemu zwierzęciu, ale tylko do czasu jego odwiezienia do najbliższego Ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt lub do czasu wyzdrowienia (leczenie pod opieką lekarza weterynarii) i wypuszczenia na wolność. 

NIE MOŻESZ zatrzymać sobie w domu dzikiego chronionego gatunku zwierzęcia jako towarzysza, nawet jeśli jest kalekie i nie nadaje się do wypuszczenia na wolność. W takim przypadku należy je oddać do Ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.

PAMIĘTAJ! Nigdy nie wypuszczaj dzikiego zwierzęcia na wolność, jeśli podczas opieki nad nim zwierzę oswoiło się z ludźmi, psami, kotami itp. Ptak oswojony z kotami czy psami wcześniej, czy później padnie ich ofiarą. Lis, jeż, kuna, wiewiórka, sroka, wrona, czy inne dzikie zwierzę, które nie boi się ludzi lub drapieżników, po wypuszczeniu zostanie zabite przez ludzi lub drapieżniki. Dlatego NIGDY NIE WYPUSZCZAJ NA WOLNOŚĆ OSWOJONEGO DZIKIEGO ZWIERZĘCIA, zawsze trzeba odwieźć je do Ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, gdzie zostanie stałym rezydentem lub zostanie poddane procesowi zdziczenia.

Zobacz: Ośrodki dla dzikich zwierząt w Polsce