f y 5 x
^

Podloty

NIGDY NIE ZABIERAJ DO DOMU DZIKICH ZWIERZĄT KTÓRYM NIC NIE DOLEGA!

Co to jest podlot?

Większość ptaków, które wykluwają się łyse i ślepe, pozostaje w gnieździe tylko do czasu uzyskania wieku tzw. podlota. Młode ptaki, opuszczają gniazdo zanim jeszcze nauczą się latać i samodzielnie szukać pokarmu. Rozłażą się w okolicy gniazda, każdy podlot w innym kierunku, a ponieważ nie umieją jeszcze latać, podskakują tyko lub przesiadują na ziemi nawołując rodziców. Dorosłe ptaki cały czas karmią każdego z takich podlotów, fruwając od jednego młodego do drugiego. Dlaczego nielotne jeszcze i niesamodzielne młode opuszczają gniazdo? Otóż w toku ewolucji, ptaki nauczyły się, że więcej młodych przeżyje, jeśli opuszczą gniazdo przed osiągnięciem samodzielności. Gniazdo to wbrew pozorom niebezpieczne miejsce: drapieżnik z łatwością usłyszy piszczące młode lub wyczuje ich obecność po zapachu odchodów i resztek pokarmu gromadzących się w okolicy gniazda. Jeśli więc gniazdo zostanie zaatakowane przez drapieżnika z pewnością zabije on wszystkie młode, które w nim zastanie. Jednak, jeśli takie młode podloty rozbiegną się w okolicy gniazda, jest większa szansa, że któreś z nich umknie uwadze drapieżnika.

To jest podlot – zostaw go w spokoju. 

 

Nigdy nie zabieraj do domu zdrowego podlota! W okolicy na pewno przebywają jego rodzice, którzy przynoszą mu pokarm. Poobserwuj najpierw czy przylatują do niego dorosłe ptaki z pokarmem, jeśli tak, to nie ma powodów do obaw. Oczywiście podloty często padają ofiarą kotów, dlatego jeśli zauważysz, że po Twoim ogrodzie podskakują małe ptaszki, które nie umieją jeszcze latać, przetrzymaj swojego kota w domu, do czasu aż podloty się usamodzielnią i zaczną latać.

Jak rozpoznać podlota ?

Podloty występują u ptaków wróblowych (drozdy, zięby, szczygły, sikorki, wróble itd.), u gołębi (sierpówek, grzywaczy, gołębi domowych itp.), ptaków krukowatych (kawki, wrony, sroki, gawrony itd.), u drapieżnych (pustułek, myszołowów, jastrzębi itd.) u sów (puszczyków, sów uszatych itd.). Podlot ma krótkie skrzydełka, krótki ogonek, żółte/pomarańczowe „zajady” w kącikach dzioba, niewybarwioną i miękką woskówkę wokół nozdrzy, resztki piór puchowych na szyi i głowie, podlot podskakuje, podfruwa i nawołuje rodziców. Podlot karmiony przez rodziców z reguły siedzi cicho czasami nawołując. Podlot porzucony – jest godny będzie nawoływał bezustannie – wtedy możesz się zacząć niepokoić. Młode jaskółki i jerzyki, opuszczają gniazda jak są w pełni lotne, dlatego jeśli znajdziesz jaskółkę lub jerzyka na ziemi, to na pewno coś jest nie tak. Młode sowy na etapie podlota (czyli tzw. gałęziaka) nie mają tak dobrze wykształconych piór jak podloty np. pustułek. Dlatego może się wydawać, że jest to pisklę, a w rzeczywistości podloty sów mają jeszcze na ciele puch, przesiadują na ziemi lub na gałęziach. Podloty sów w chwili zagrożenia kłapią dziobem strosząc małe piórka lub uciekają wdrapując się jak kot po pniu na drzewo.

Jeśli nie jesteś pewien czy dany ptak, o którego się niepokoisz to już podlot czy jeszcze pisklę, zrób zdjęcie i wyślij do nas (mail: dzika.klinika@op.pl lub zadzwoń pod nr 790 36 99 36), my oznaczymy gatunek oraz wiek i odpowiemy Ci co dalej robić. Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych zdjęć podlotów w porównaniu do piskląt.

 


podziel się