f y 5 x
^

Zagniazdowniki

A co z małymi kaczuszkami, kuropatwami itp.?

Wszystkie pisklęta tzw. zagniazdowników, są od urodzenia przystosowane do chodzenia i samodzielnego żerowania. Już kilka godzin po wykluciu, jak tyko obeschną, młode kaczuszki, gąski, bażanty, łyski, kokoszki, tracze, perkozy, kuropatwy, przepiórki, czajki, sieweczki, brodźce czy biegusy opuszczają gniazdo i podążają za matką.

Gatunki wodne wiodą swoje młode do pobliskiej wody, pisklęta podążają za dorosłymi uczą się żerować, chowają przed niebezpieczeństwem wśród roślinności lub na grzbiecie mamy. Pisklęta kuraków, biegusów, czy brodźców też podążają za rodzicami, trzymając się ich terytorium, chowają w trawie przed niebezpieczeństwem. Bardzo często dorosłe ptaki odwodzą od swoich młodych potencjalnego drapieżnika, alarmują głośno próbując zwrócić na siebie uwagę czy nawet atakują drapieżnika. Pisklęta rozpierzchają się wtedy i czekają przyczajone w trawie, aż niebezpieczeństwo minie. Dlatego, gdy zobaczysz takie „porzucone” chwilowo pisklęta kaczki, kuropatwy czy czajki, nie oznacza to, że w okolicy nie ma ich matki. Może właśnie matka próbuje odwrócić Twoją uwagę donośnym głosem, aby odciągnąć Cię od swoich młodych.

Nie zabieraj takich piskląt do domu! Oddal się na bezpieczną odległość a dorosłe powrócą do swoich młodych. Tyko w sytuacji, gdy jesteś pewny, że matka porzuciła pisklę, lub złapał je Twój kot/pies i poturbował, lub matka zginęła pod kołami samochodu lub została upolowana przez drapieżnika, tyko wtedy możesz zaopiekować się pisklakami. Ale ich odchowanie jest niezwykle trudne!

Jeśli nie jesteś pewien co powinieneś zrobić zadzwoń do nas po poradę (tel. 790 36 99 36) lub napisz (dzika.klinika@op.pl).

 

Jeśli ukradłeś rodzicom zdrowego podlota lub pisklę zagniazdownika, zawsze oddaj go rodzicom jak najszybciej, odstawiając w miejsce gdzie go znalazłeś! Rodzice na pewno go szukają. W przypadku ptaków nie ma to znaczenia, że dotykałeś pisklaka, rodzice tego nie wyczują i zaakceptują młode!   


podziel się