f y 5 x
^

Odchowane pustułki odzyskały wolność

pustulka_wypuszczanieWolontariusze z fundacji Dzika Klinika wypuścili w niedzielę na Błoniach piętnaście pustułek. Ptaki, uratowane przeważnie na wczesnym etapie życia, nauczyły się latać w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych i teraz mogą już zacząć samodzielne życie.

Więcej…

– Są one najczęściej znajdowane na chodnikach. Ludzie albo je nam przywożą, albo dzwonią i my po nie przyjeżdżamy – mówi Arkadiusz Fröhlich z fundacji Dzika Klinika. Miasto z jednej strony zapewnia pustułkom dostęp do pożywienia, ale z drugiej – niesie wiele zagrożeń.

W tym roku fundacja uratowała lub odchowała ponad dwadzieścia pustułek.  – Niektóre są w takim stanie, że nie można ich wypuścić na wolność, a część po prostu potrzebuje jeszcze czasu – tłumaczy Fröhlich.

W niedzielę piętnaście ptaków odzyskało wolność. Na Błonia przyszła grupa mieszkańców, z których kilkoro, po ubraniu specjalnych rękawic, mogło samemu wziąć pustułkę do ręki i pozwolić jej polecieć w świat.

Pustułki to średniej wielkości ptaki z rodziny sokołowatych. Na terenach wiejskich polują głównie na owady i gryzonie, a w miastach na mniejsze ptaki. – W Krakowie co roku wiele pustułek zakłada swoje gniazda. Myślę, że może się tu znajdować około stu albo nawet więcej gniazd – ocenia wolontariusz fundacji.

Zobacz więcej zdjęć na lovekrakow.pl
źródło: lovekrakow.pl

«
 
»

Podziel się:

Twitter Facebook Del.icio.us Digg LinkedIn StumbleUpon