f y 5 x
^

Radni Krakowa przyjęli uchwałę w celu utworzenia ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt

radni_krakow_25_04_2016Radni Krakowa przyjęli uchwałę kierunkową w celu utworzenia profesjonalnego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Krakowie.

Nasze starania zaczynają przynosić efekty, przy wsparciu mieszkańców Krakowa sfrustrowanych obecną sytuacją dzikich zwierząt w Krakowie, Radni (w środę 07.02.2018) prawie jednogłośnie przyjęli uchwałę mającą zapoczątkować działania zmierzające w kierunku utworzenia profesjonalnego ośrodka leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt w Krakowie.

Więcej…

Trochę historii
O utworzenie ośrodka dla dzikich zwierząt staramy się już od 2008 roku. Pierwsze rozmowy prowadziliśmy z RDOŚ w Krakowie, bez efektu. W latach 2012-2013 temat ten podejmowaliśmy z Wydziałem Kształtowania Środowiska w UMK, też bez efektu. Na szczęście w między czasie powstał Zarząd Zieleni Miejskiej i poznaliśmy Radnego Andrzeja Hawranka. Od maja 2016 razem z Radnym Hawrankiem prowadziliśmy rozmowy o możliwość utworzenia ośrodka dla dzikich zwierząt przy ZOO w Krakowie, jednak przepisy to utrudniają, jak i ograniczone możliwości przestrzenne. Rok 2017 to rozmowy z Zarządem Zieleni Miejskiej i poszukiwanie ziemi na terenie gruntów gminnych. Jako Fundacja zaproponowaliśmy ponad 20 lokalizacji w Krakowie, ale po żmudnym przeglądaniu map z Wicedyrektorem Pawlikiem i rozmowach z Dyrektorem Kempfem, wytypowaliśmy dwa miejsca: Lasy Tynieckie i rejon między Kopcem Krakusa i Bonarką.
Teraz po przyjęciu uchwały kierunkowej zgłoszonej przez Radnego Krzysztonka przy wsparciu Radnego Hawranka i klubu PO, jak i wielu innych Radnych, potrzebne będą szczegółowe działania.

Ile pracy jeszcze czeka nas i ludzi zaangażowanych w utworzenie ośrodka. Co trzeba będzie zrobić?
– przejąć działki będące pod zarządem Skarbu Państwa w w/w lokalizacjach na rzecz Gminy Miasta Krakowa,
– wykupić grunty będące własnością prywatną na rzecz Gminy,
– lub poszukać nowej lokalizacji,
– trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla wybranej lokalizacji,
– przygotować strategię, a potem projekt ośrodka,
– zdobyć pozwolenia, podciągnąć media,
– wyremontować/postawić budynki i zbudować woliery, wybiegi, zagrody, kojce, wyposażyć pomieszczenia w sprzęt weterynaryjny, rehabilitacyjny i inne niezbędne wyposażenie, w tym auta do transportu zwierząt,
– czyli w między czasie zapewnić w budżecie miasta odpowiednie środki, aby te działania sfinansować,
– na końcu Miasto wyłoni zarządcę ośrodka.

Tak więc do celu jeszcze daleka droga i kilka lat jeszcze upłynie. Ale mamy nadzieję, że osiągniemy sukces.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wytrwałość.

Więcej informacji możecie znaleźć na portalu Magiczny Kraków.

«
 
»

Podziel się:

Twitter Facebook Del.icio.us Digg LinkedIn StumbleUpon